Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu będzie wiązał się z mocnym przeżyciem. Należy
dołożyć wszelkich starań, aby początkowe trudności były drobne i nie urosły do rangi
problemu, natomiast pobyt w przedszkolu od pierwszego dnia, był zapamiętany jako
radosny okres w życiu.

Drodzy Rodzice.
Dziecko w przedszkolu będzie zdobywało pierwsze samodzielne doświadczenia w
większej grupie dzieci, bez mamy i taty. Pomóżcie dziecku, aby te doświadczenia były
miłym przeżyciem i kończyły się radośnie.

Przygotowując dziecko do przedszkola należy:
1. wzmacniać kontakty społeczne poprzez zachęcanie do pozostawania w grupie dzieci,
2. uczyć dziecko dzielenia się z innymi zabawkami,
3. tłumaczyć na czym polega wspólna zabawa.

Przyszły przedszkolak powinien:
* zgłaszać potrzeby fizjologiczne i załatwiać te potrzeby w toalecie ( należy dziecko odzwyczaić od noszenia pampersów),
* myć rączki,
* pić z kubeczka i posługiwać się łyżką/ widelcem

Pozostałe podstawowe umiejętności jak np. ubieranie się nie są konieczne, choć dla dziecka bardzo pomocne w codziennym życiu przedszkolnym.

Drogi Rodzicu, nigdy nie strasz dziecka przedszkolem!!!.
Należy dziecku prezentować pobyt w przedszkolu jako miejsce nieograniczonych
możliwości zabawy i nowych kontaktów, gdzie wszyscy będą życzliwi i chętni do pomocy.

Może być i tak, że dziecko przy rozstaniu będzie płakało.
*Otrzyj mu łzy, przypomnij kiedy przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne.
Pożegnaj się i wyjdź - nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili.
*Nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi - jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę.
*Jeśli boisz się, że zabraknie Ci sił, by zostawić malca, poproś partnera lub np. babcię, by zastąpili Cię w tej trudnej roli.
* Zaufaj personelowi przedszkola- on wie jak zaopiekować się dzieckiem i zrobi to najlepiej jak potrafi.
Dziecko będzie czuło się bezpieczne, gdy będzie wiedziało, że Państwo nam ufają.
* Nie używaj zwrotów typu „dasz radę”, „ poradzisz sobie”, „ nie będzie tak źle”. Dziecko
zacznie traktować przedszkole jako wyzwanie, coś z czym będzie musiało się uporać, a nie jak coś przyjemnego.
* Dodawaj dziecku wiary w siebie: „ Jestem z ciebie dumna/y, mój przedszkolaku”.
* Zaopatrz dziecko w jego ulubioną przytulankę, kocyk, zabawkę - niech czuje się bezpieczne.
* Nie wchodź do sali razem z dzieckiem pomimo jego nalegań. Pobyt w sali nie zmieni
sytuacji, a jednocześnie może źle wpłynąć na inne dzieci, które są bez rodziców.
* W swoim postępowaniu bądź konsekwentny. Jeżeli zdecydujesz i obiecasz dziecku, że
przyjdziesz np. po obiedzie, to przestrzegaj tego ustalenia.
* Staraj się rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu pytając o konkrety: jak spędziło dzień,
co było na zajęciach, z kim się bawiło, itp.
* Towarzysz swojemu dziecku w jego emocjach, nazywaj je i akceptuj. „ Wiem, że się
boisz”, To wymaga odwagi”, „ Nie lubię Franka!- dopytaj A dlaczego? Co się stało?.
Należy uczyć rozmowy o trudnych rzeczach, a nie tylko pocieszać i przekonywać, że „będzie dobrze”.
* Przygotuj się na to, że przerwa na weekend lub choroba, to zaczynanie od początku.

Drodzy Rodzice. Obiecujemy, że po chwilach smutku nadejdzie dzień, kiedy dziecko nie będzie chciało wyjść z przedszkola.