Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”
W naszej klasie 1 d realizujemy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”, którego celem jest innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. Zadania, które zrealizowaliśmy w ramach projektu to:
- matematyka w przyrodzie – wykonaliśmy jesienne mandale w parach,
- matematyka wokół nas – układaliśmy rytmy z darów jesieni oraz odtworzyliśmy symetryczne liście klonu.
- geometria ukryta z zabawie – przygotowaliśmy kartki świąteczne, łańcuch na choinkę.
Wycieczka do Stacji Muzeum w Warszawie
15 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Stacji Muzeum, znajdującą się na Dworcu Głównym w Warszawie. Tematem przewodnim były Ruchome Urzędy Pocztowe. Uczniowie poznali historię przewożenia przesyłek i paczek drogą kolejową, samodzielnie zaadresowali kartkę pocztową oraz obejrzeli makiety pociągów. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziła wystawa modeli taboru kolejowego z różnych lat oraz bardzo ciekawe, ruchome makiety kolejowe. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie!
BohaterON – włącz historię!2023
Akcja BohaterON – włącz historię! ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie klasy 1d zrealizowali scenariusz „Bohaterem być kiedyś i dziś” Aleksandry Tunikowskiej oraz zapoznali się z treścią opowiadania Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”. Pierwszoosobowym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Wykazuje się również czujnością i odwagą, gdy z pomocą policjantów udaje mu się złapać osiedlowego złodziejaszka, co sprawia, że 11 listopada staje się jego ulubionym dniem w roku – dniem prawdziwego bohaterstwa! Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.
Szkoła do Hymnu
Dnia 10 listopada o godz. 11:11, nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” uroczyście odśpiewując Hymn „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym dniu wykonaliśmy również kokardy narodowe. Poprzez śpiew, uroczyste stroje oraz symbole narodowe, oddaliśmy hołd naszym bohaterom narodowym. Był to czas naszej miłości do Ojczyzny. Chwila ta, zostanie długo w naszej pamięci…
Europejski Tydzień Kodowania – Codeweek
Klasa 1 d uczestniczyła w realizacji zadań z Europejskiego Tygodnia Kodowania – Codeweek. Jedno z zadań „Labirynt do zwycięstwa” polegało na stworzeniu kodu, który przeprowadzi bohatera przez labirynt i zaprowadzi na pole z pucharem. Następnie każdy uczeń na karcie pracy sam stworzył kod wybierając własną drogę do pucharu.
Lapbook jesienny
Od dawna wiadomo, że żeby się czegoś szybko nauczyć trzeba zaangażować jak najwięcej zmysłów. Tak się dzieje kiedy tworzymy lapbooka – wykorzystujemy prawie wszystkie zmysły. Lapbook jest „książką” tematyczną, którą tworzy się na dany temat i w której tworzeniu dziecko aktywnie uczestniczy. W październiku mieliśmy okazję przekonać się o tym. Naszym zadaniem było stworzenie pierwszych w życiu lapbooków o jesieni. W lapbookach uczniów znalazły się informacje wraz z obrazkami dotyczące jesiennej pogody, darów lasu, sadu i ogrodu, pojawiły się sylwetki leśnych zwierząt oraz ptaków zostających na zimę w Polsce oraz tych odlatujących do ciepłych krajów. Ta metoda zbierania informacji wokół tematu jesieni bardzo spodobała się uczniom, pobudzała ich kreatywność i dała dużo radości.
Pasowanie na ucznia
13 października 2023r w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów. Ślubowanie rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor i odśpiewania hymnu państwowego. Przyszli uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Pięknymi wierszami i piosenkami udowodnili, że są już gotowi podołać szkolnym obowiązkom. W obecności dyrekcji, rodziców oraz nauczycieli, dzieci złożyły uroczystą przysięgę i stały się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Szczęsnem. Po podniosłym akcie pasowania na ucznia dokonanym przez panią dyrektor Ksenię Bukowską, dzieci otrzymały od przedstawicieli Rady Rodziców pamiątkowe książki, dyplomy i kuferki matematyczne. W salach na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Jesienne przetwory
Pomalutku, po cichutku, małymi kroczkami zbliża się do nas zima. Jeszcze o niej nie myślimy, jeszcze cieszymy się ciepłymi promieniami słońca, kolorowymi liśćmi, owocami w sadach. Na zajęciach plastycznych stworzyliśmy przetwory. Użyliśmy rolki po papierze, bibułę, papierowe warzywa i owoce oraz serwetki ozdobne. Wyeksponowaliśmy je w naszej sali i będą przypominały nam smaki, kolory
oraz zapachy lata i jesieni.
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. W dniu 9 października uczniowie naszej klasy złożyli przyrzeczenie oraz zostali pasowaniu na czytelnika. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.
Bajka muzyczka „Kolory”
Wszystkie klasy I pojechały 4 października do Siedziby Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” na bajkę muzyczną „Kolory”. Przedstawienie zachwyciło nas różnorodnością strojów tancerzy, niebanalną choreografią i świetnym popisem wokalnym aktorów. W rozśpiewanej i roztańczonej opowieści, pojawiły się ważne pytania: dlaczego tak dobrze czujemy się, gdy wszyscy wokół nas są tacy sami? Czy trudno porozumieć się z tymi, którzy myślą i wyglądają inaczej?