Szanowni Państwo bardzo dziękujemy za książki, które zostały przekazane bibliotece. Dzięki Wam księgozbiór biblioteki wzrósł o około 40 pozycji. Niebawem książki wskoczą na półki i będzie można je wypożyczać. Niektóre pozycje zostały przekazane do oddziału przedszkolnego.
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
– została zorganizowana „Akcja podaruj książkę bibliotece” – dzięki rodzicom i dzieciom księgozbiór biblioteki wzrósł o około 40 pozycji. Niektóre pozycje zostały przekazane do oddziału przedszkolnego i świetlicy,
– 24 i 26 października 2023r. obyły sie spotkania autorskie z Małgorzatą Berezowską miłośniczą literatury i podróży dalekich i bliskich, odkrywczynią zagubionych dróg lub zapomnianych książek i Joanną Berezowską filologiem, nauczycielką autorkami książki ” Pan Taro w krainie śpiących talentów”. Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książkę lub audiobook i otrzymać autograf od samych autorek.
– odbyło się pasowanie na czytelnika klas pierwszych – dzieci mogły poznać pracę biblioteki, następnie zostały oficjalnie pasowane na czytelnika – odbył się konkurs plastyczny na komiks o bibliotece, bardzo dziękujemy za ciekawe pomysłyI miejsce – Tosia Wiśniewska klasa 1a
II miejsce – Alicja Kalińska klasa 1b
III miejsce – Wojtek Antosz klasa 1b
– cotygodniowe spotkanie z książką – uczniowie klas trzecich na przerwie czytają klasom pierwszym
Akcja ” Podaruj książkę bibliotece”
Biblioteka zaprasza do akcji ” Podaruj książkę bibliotece”
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
HASŁO – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności (np. związanych z realizacją NPRC). Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października.
Rok szkolny 2023/2024
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.
W naszej szkole dzieci poznały historię książki oraz to ilu ludzi zaangażowanych jest w jej powstanie. Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki czytaniu książek rozwija się wyobraźnia, można dowiedzieć się wielu ciekawostek a zarazem rozbawić się i odprężyć. Dzieci dowiedziały się również jak dbać o książkę i dlaczego warto czytać. Uczniowie opowiadali o swojej ulubionej książce, przedstawiali bohaterów oraz ich losy, polecali książki kolegom i koleżankom. A na koniec otrzymali zakładki do swoich książek.
Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Z pewnością na stałe wpisze się w nasz kalendarz imprez.
Ładna zakładka to nie tylko praktyczny gadżet przydatny w czytaniu, ale także przedmiot, który potrafi umilić kontakt z książką. Każdy miłośnik literatury ma zapewne swoją ulubioną zakładkę, na którą spogląda z radością i która choć troszkę pociesza konieczność odłożenia książki „na później”.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci książką, rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci, rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci, popularyzacja literatury.
Kryteria oceny prac: pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, estetyka wykonania pracy, samodzielność wykonania.
Wyniki konkursu na zakładkę do książki:
I miejsce – Aniela Kościuszko kl. 1b
II miejsce – Maja Zbiejczuk 2a
III miejsce – Dominik Chendoszko 2b
Pozostałe osoby otrzymały nagrody pocieszenia i dyplomy. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Autor cyklu „Klinika Małych Zwierząt” Tomasz Szwed, który odwiedził naszą szkołę w ramach spotkania autorskiego dnia 17.04.2023 okazał się charyzmatycznym mówcą i wszechstronnym muzykiem. Porwał publiczność grając na harmonijce ustnej i gitarze, jak również gitarze z pudełka po cygarach, a także czytając fragmenty swoich książek. Nauczył dzieci powitania zwierząt leśnych „Chwała zielonym lasom” i odpowiedzi na nie, która brzmi: „I czystej wodzie chwała”. Śpiewał piosenki o borsukach, kunach domowych i bobrach. Tekst piosenek powtarzali nasi uczniowie. Dzieci bawiły się jak na koncercie klaszcząc i śpiewając razem z zaproszonym artystą.
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji biblioteki. W związku z tym odbyło się pasowanie na czytelnika klas 1 – 2, natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego mogły przyjść poznać pracę biblioteki.